fbpx

Jak ogarnąć dom w 15 minut

Każdy to zna- w domu codzienny bałagan, a koleżanka dzwoni, że jest w okolicy i wpadnie na kawę za 15 minut. Można biegać w panice próbując posprzątać. Można zamiast tego ogarnąć kilka rzeczy, żeby mieszkanie wyglądało na znacznie czyściejsze niż jest w rzeczywistości.

Zapach

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Dlatego automatyczny odświeżacz powietrza ustawiony obok drzwi wejściowych robi robotę za nas. Od samego otwarcia drzwi czujemy przyjemny zapach, który nastraja pozytywnie. W mózgu ośrodek odpowiedzialny za węch jest zaraz obok tego, który steruje emocjami. Zapach nie jest czymś, na czym świadomie skupiamy dużo uwagi, ale warto zadbać o taki szczegół już na samym początku.

Umywalka w łazience

Czysta umywalka w łazience mówi, że panujemy nad swoim życiem, nawet jeśli reszta domu jest pogrążona w chaosie. To jasny znak, że choć być może dzisiaj nie znaleźliśmy czasu na dokładne sprzątanie, to dbamy o priorytety i jest u nas czystko mimo rozgardiaszu. Czysta umywalka i świeże ręczniki to absolutna konieczność. Nie ma nic gorszego niż konieczność mycia rąk w brudnej, oblepionej umywalce i wycieranie ich w wilgotny ręcznik. Brrrr.

Świeże ręczniki to podstawa

Czysta toaleta

No tego chyba nikomu nie trzeba uświadamiać. Czysta toaleta jest absolutnie konieczna. Jeśli goście są już za drzwiami, sprawdź szybko, czy ma na niej nieestetycznych zacieków i w razie konieczności szybko ją przetrzyj. Minuta, max dwie i od razu inne wrażenie.

Miejsce do siedzenia

To chyba najbardziej niekomfortowa sytuacja – kiedy wchodzimy do kogoś i rozglądamy się szukając miejsca, gdzie można by usiąść. Tak samo jak nerwowe zbieranie rzeczy z kanapy z przepraszającym uśmiechem. Pomyśl o tym zanim ktoś pojawi się w drzwiach. Zgarnij wszystko z kanapy i zamknij to w miejscu, którego nie widać. Posprzątasz potem, ale przynajmniej będzie gdzie usiąść.

Pozamykane drzwi

Drzwi do wszystkich pomieszczeń, które chcemy ukryć powinny być dokładnie zamknięte. Sprawdź, czy któreś nie są jedynie przymknięte i nie pokazują bałaganu, który panuje w środku. Lekko uchylone drzwi do prywatnych pokoi sprawiają wrażenie nieporządku.

Jeden czysty stolik

Nieważne, czy mówimy o stole w kuchni, czy stoliku kawowym. Szybko opróżnij i przetrzyj jeden blat, na którym postawisz napoje. To może być mały stoliczek, który stoi obok kanapy. Nieważne jakiej wielkości, ale musi być pusty i czysty. Gość nie będzie miał wrażenia, że jest taki bałagan, że nie ma gdzie postawić filiżanki, nawet jeśli tak jest w rzeczywistości. Skupi się na tym jednym miejscu, a nie pozostałych pozastawianych powierzchniach.

Ogarnięcie stolika zajmie 2 minuty

Suszarki do ubrań

Wykorzystaj minutę na zabranie ubrań suszących się na widoku i schowanie ich do pokoju, w którym nie będziecie przebywać podczas wizyty gości. Nikt nie chce oglądać czyjejś suszącej się bielizny czy ręczników. Nie ma chyba elementu wyposażenia domu, który jest mniej estetyczny niż suszarka do prania.

Sprawdź też: Jak przestać odkładać wszystko na później i prokrastynować?

Popraw zasłony/firany

15 sekund zajmie Ci kontrola okna – czy firany są równo zasunięte, czy jednak zbiły się w brzydkie grupy. To bardzo duży element wystroju, więc poprawiając go osiągasz duży efekt małym kosztem.

Banner zaproszenie na facebook

I gotowe. Te kilka tricków zajmą Ci nie więcej niż 15 minut, a każdy kto do Ciebie przyjdzie będzie miał wrażenie, że o ile gdzieniegdzie walają się niepochowane rzeczy, to jednak nie jest tragicznie i nadal panujesz nad swoim domem. Nie zrobią z Ciebie perfekcyjnej pani domu. Jednak nawet jeśli w salonie masz wysypisko, a mieszkanie wygląda jak po przejściu huraganu – te kilka sprytnych czynności sprawią, że będziesz mogła przyjąć gości bez wstydu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powrót do góry