fbpx

7 rzeczy, których musisz się pozbyć z domu

Znasz ten problem? Dopiero co wysprzątałaś cały dom, a po chwili znowu wszędzie walają się niepotrzebne przedmioty. Niby ogarnęłaś pokoje, ale nadal wydaje Ci się, że panuje w nich nieporządek. Wiesz, że mogłoby być lepiej, ale kiedy masz zdecydować czego się pozbyć, to wcale nie jest to łatwe. Zastanawiasz się nad każdą rzeczą. Mam dla Ciebie kilka rad, dzięki którym wyrzucanie będzie mniej bolesne, a Ty zyskasz więcej miejsca. Zobacz listę rzeczy, które zdecydowanie powinnaś wyrzucić.

kobieta sprząta

Zniszczona odzież i obuwie

Co skrywa Twoja szafa? Niech zgadnę. Ulubiony sweter z rozdarciem na ramieniu. Albo spodnie, tak znoszone, że są prawie całkowicie przetarte. Koszulka z plamką po wybielaczu. Ciężko się pozbyć ukochanych ubrań, bo nie tylko są wygodne, ale też wiążą się z nimi wspomnienia. Jeśli chcesz coś zreperować, to zrób to, ale przestań się oszukiwać, że jeszcze przywrócisz do życia te znoszone tenisówki.

Przeczytaj: Jak ogarnąć dom w 15 minut

Stare czasopisma

Jak duży jest stosik magazynów na szafce obok Twojego łóżka? Która z nas nie trzyma jakiegoś czasopisma sprzed kilku lat, tylko dlatego, że znalazłyśmy w nim jakiś ciekawy przepis. Albo artykuł, który chciałyśmy przeczytać, ale jakoś nigdy nie było okazji. W tych czasach w internecie można znaleźć prawie wszystko, łącznie z archiwami prasy. Jeśli będziesz czegoś potrzebować, to po prostu wyszukaj to w sieci, ale te zbieracze kurzu oddaj na makulaturę.

Przeterminowane kosmetyki

Czy Ty też nienawidzisz wyrzucać starych kosmetyków? Cienie niby się przeterminowały 3 lata temu, ale mają taki piękny kolor! A ten róż? Już nie produkują tego odcienia! Resztki balsamów, ostatnie krople perfum, odrobina toniku. Szafki łazienne mam wprost wypełnione prawie pustymi buteleczkami i słoiczkami. l też ciężko mi się z nimi pożegnać.

Ale stare kosmetyki nie nadają się już do użytku – nie tylko nie zachowują swoich właściwości, ale też – co gorsza – mogą nam zaszkodzić. Nie ryzykuj wysypki albo uczulenia dla tej resztki. Skoro nie zużyłaś całego opakowania zanim zdążyło się przeterminować, to wyrzuć je bez żalu.

pinterest odgracanie

Zwietrzałe przyprawy

Suszone zioła i mielone przyprawy z czasem tracą swój smak i aromat. Jeśli nie zużyłaś ich przez pół roku, to się ich pozbądź. Taki sam los powinien spotkać stare sosy w proszku, budynie i galaretki. Po co Ci szuflady wypełnione czymś, co leży od lat i nigdy nie zostało zużyte? Zwolnij miejsce, a łatwiej będzie później znaleźć to, czego szukasz.

Mała wskazówka- jeśli następnym razem kupisz przyprawę w całości, to odpowiednio przechowywana może wytrzymać nawet kilka lat. Bez ryzyka, że straci aromat.

Akcesoria kuchenne

Stosik pojemników, do których pokrywki zaginęły dawno temu. Dzbanek do ekspresu, który wyrzuciłaś dwa lata temu. Przystawki do miksera, który ostatnio się spalił. No i te fantastyczne mieszadełka, które kupiłaś kiedyś na promocji, ale nigdy nie użyłaś! Jeśli czegoś nie używasz, albo jest zdekompletowane – po prostu to wywal.

Sprawdź też: Jak w prosty sposób oddzielić obowiązki domowe od pracy?

Zepsute żarówki i baterie

Wymieniłaś baterie w pilocie, a stare wrzuciłaś do szuflady na „przydasie”. A potem, kiedy będziesz szukała jakiejś działającej, to trafisz na same wyczerpane. Co prawda zmieniliście już dawno wszystkie lampy na takie z małym gwintem, ale nadal przechowujesz żarówki z dużym gwintem. Łudzisz się, że kiedyś je użyjesz. Znajdź najbliższy pojemnik na zużyte baterie i zanieś je tam.

Stara elektronika

Zbierz wszystkie urządzenia, których nie używasz i wystaw je na sprzedaż. Zobaczysz, że w Twoich szafkach leży przynajmniej kilkaset złotych. Jeśli znajdziesz coś, co nie działa, to poszukaj najbliższego centrum recyklingu, które przyjmuje elektronikę.

Banner zaproszenie na facebook

Pozbycie się z domu tych przedmiotów sprawi, że kiedy następnym razem będziesz chciała posprzątać, będzie Ci o wiele łatwiej. Bez zalegających po szufladach i szafkach łapaczy kurzu Twoje mieszkanie będzie bardziej przytulne. Zaufaj mi, że nie potrzebujesz tych przedmiotów do niczego. Sprawdź sama, ręczę za to 🙂

infografika sprzątanie

Powrót do góry