fbpx

5 powodów, dla których powinnaś pracować, kiedy zostajesz mamą w domu

Wykonujesz najważniejszą pracę na świecie – wychowujesz dziecko. Pokazujesz mu świat, uczysz jak być przyzwoitym człowiekiem i dbasz o cały dom. To była wasza wspólna decyzja, dlaczego więc masz jeszcze dodatkowo pracować? Przecież i tak robisz wystarczająco dużo, prawda? Mimo to warto poświęcić choć trochę czasu na rozwinięcie własnej działalności – nawet jeśli jesteś mamą na pełen etat. Dlaczego? Już wyjaśniam.

Zarabiasz pieniądze

Przez cały czas żyliście z dwóch pensji, a po jeśli po urlopie macierzyńskim zdecydujesz się zostać dłużej z dzieckiem w domu, to nagle stracicie jedno źródło dochodów. Jeśli jesteście przyzwyczajeni do pewnego poziomu dochodów, to może być trudno przestawić się na niższy standard życia. W końcu nie dość, że macie mniejsze wpływy, to na dodatek wasza rodzina powiększyła się o kolejną osobę! Może być oczywiście tak, że Twój partner zarabia na tyle dużo, że nie musicie się o to martwić, ale zarabianie własnych pieniędzy zawsze da Ci komfort emocjonalny.

Przeczytaj: Jak ogarnąć dom w 15 minut

Dajesz przykład swojemu dziecku

Kiedy urodziłam córkę zdałam sobie sprawę, że będę dla niej głównym wzorcem i prawdopodobnie w dorosłym życiu będzie mnie naśladować. Zaczęłam się zastanawiać jak chciałabym być postrzegana przez swoją córkę. Nie chciałam, aby widziała we mnie „tylko” mamę. Chciałam nauczyć ją zaradności i przedsiębiorczości. Tego, że to właśnie ona, a nie nikt inny jest odpowiedzialny za jej życie. Nie polegania wyłącznie na otoczeniu.

Dzieci uczą się przez przykład. Można coś powtarzać tysiące razy, ale doskonale wiemy, że jak najlepiej naśladują nasze zachowania. Dzieci są naszymi małymi kalkami. Zastanów się jakiej przyszłości pragniesz dla swojej córki i jakiej postawy możesz jej nauczyć? Jeśli będzie widziała, że jej mama godzi obowiązki domowe i spełnia się zawodowo, na pewno będzie dobrze przygotowana do swoich przyszłych ról. Bez znaczenia, którą z nich wybierze.

Jesteś szczęśliwsza

Badanie przeprowadzone przez firmę Gallup pokazuje, że matki pozostające w domu częściej odczuwają negatywne emocje takie jak zmartwienie, złość, lęk czy depresja, w porównaniu z matkami pracującymi. Ciekawa praca da Ci satysfakcję i poczucie sprawczości.

Nie twierdzę, że praca jest idealnym antidotum na poczucie smutku. Jednak robienie interesujących rzeczy może być tym, co sprowadzi do Twojego życia radość. Praca w domu wiąże się z dużymi wyrzeczeniami, ale też satysfakcja jaką odczujesz patrząc na to, co sama stworzyłaś – jest bezcenna. Będziesz cały czas stymulować swój mózg, ucząc się nowych umiejętności.

Przygotowujesz się na syndrom pustego gniazda

Bez znaczenia, ile czasu to zajmie – wychowywanie dzieci nie będzie wieczne. W końcu nadejdzie dzień, kiedy Twoje dzieci dorosną i opuszczą gniazdo. Jeśli do tej pory Twoje życie kręciło się tylko wokół macierzyństwa i poświęcałaś cały swój czas opiece nad nimi, będzie to dla Ciebie przerażający moment.

Sprawdź też: Jak w prosty sposób oddzielić obowiązki domowe od pracy?

Oczywiście, możesz powiedzieć, że wrócisz wtedy do pracy. Ale problem polega na tym, że to może nie być takie łatwe. Wypadając z rynku pracy na kilkanaście lat, nie jesteś na bieżąco. Masz długą przerwę w karierze, a na dodatek czeka Cię konkurencja ze strony młodszych. Mam wiele koleżanek, które narzekają, że nie mogą dostać pracy po przerwie ze względu na wiek. Oczywiście jest to niezgodne z prawem i żaden pracodawca tego nie przyzna, ale ile razy zdarzyło się, że na stanowisko na które aplikowałaś przyjęto kogoś młodszego?

mama pracująca w domu

Domowa firma da Ci możliwość robienia tego, co kochasz i zapewni ciągłość pracy kiedy wszyscy wyfruną z gniazda. Może się nawet okazać, że kiedy to nastąpi będziesz miała więcej czasu, który można poświęcić na uczynienie z niej naprawdę dużego biznesu, jeśli nie wydarzyło się to do tej pory.

Masz backup plan

To jest chyba najważniejszy powód do tego, aby pracować. Nawet jeśli dzisiaj nie czujesz takiej potrzeby, to życie układa się różnie. Nikt nie chce o tym myśleć, ale wypadki są czymś, co się zdarza. Możesz stracić partnera, lub może on zacząć być niezdolny do pracy. To przeniesie ciężar odpowiedzialności za finanse domowe w Twoją stronę.

Poza tym własne pieniądze dadzą Ci możliwość wyboru. Kiedy w Twoim związku wszystko układa się dobrze, nie myślisz o rozwodzie. Jednak co w sytuacji, kiedy przestanie się układać? Będąc całkowicie zależną finansowo od partnera nie będziesz mogła decydować o swoim życiu. Jeśli będziesz zarabiać, to będziesz przygotowana na prawie każdą ewentualność, jaką przyniesie życie.

Banner zaproszenie na facebook

Własna firma da Ci o wiele więcej niż tylko pieniądze. To niezależność, nieustanny rozwój, nowe pomysły i poczucie sprawczości. Pogodzenie wychowywania dziecka z pracą zdalną jest możliwe i może okazać się najlepszą decyzją w Twoim życiu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry